Vaikselt on tunda sügise lõhna ja paljudes meie koolides ja lasteaedades on õppeaedades aasta kõige tänuväärsem aeg – saagikoristuse aeg! Käes on kiired ajad õpetajatele – paika pannakse sihid ja tegevused uueks kooliaastaks. Saame mõelda, kuidas läbi valitud aasta teemade veel aktiivsemalt lapsi, noori ja kogukonda inspireerida, olles isiklikuks eeskujuks.
September on Eesti toidu kuu ning 23. septembril Euroopa mahepäev ja 29. septembril rahvusvaheline toidukao ja toidujäätmete alase teadlikkuse päev. Eestis tekib aastas ligikaudu 167 000 tonni toidujäätmeid, sellest poole ehk ligikaudu 84 000 tonni aastas moodustab toidukadu ehk raisku läinud toit. Kõige rohkem läheb toitu raisku kodumajapidamistes, kõige vähem toidutööstuses. Seega on just koolidel ja lasteaedadel suur roll ja ideaalne võimalus lastes häid tarbimisharjumusi juurutada, mida nad kannavad ka koju vanematele edasi.
Miks mitte võtta enda kooli või lasteaia selle aasta suureks eesmärgiks, et toidukadu – näiteks söömisel ülejäänud toidu koguseid vähendada poole võrra? Toidukao vastu võitlemisel on abiks ka toidujagamiskapid ja asutusesisesed süsteemid, mida mitmed meie õppeasutused on juba loonud. Taimse toidu, ideaalis kohalik ja mahedalt kasvatatud, osakaalu suurendamine menüüs on samuti hea võimalus nii tervise kui keskkonna seisukohalt ning see tegevus sobib mõistlikus mahus ka lasteaeda.
Soovime meie lasteaedadele ja koolidele uueks õppeaastaks julgeid ideid ja veel julgemaid tegusid!pexels
Ilusat keskkonnahoidlikku õppeaastat!
Pildil Rakvere Eralasteaed Kaur augustis tomatisaaki maitsmas.