Aastakonverents ja keskkonnamärgiste Roheline lipp üleandmine 2025

12.05.2025
Üritus

Hea rohekoolide pere liige!

4. juunil, tähistamaks maailma keskkonnapäeva, tunnustab rahvusvaheline Rohelise kooli programm iga-aastaselt Eesti tublisid keskkonnahoidlikke koole ja lasteaedu, kes pälvivad sel aastal keskkonnamärgise “Roheline lipp”. Konverentsile ootame rohekoolide õpetajaid, meeskonnaliikmeid ja õpilasi. Rohelippude saajate nimekirja leiab siit.

Selleaastane aastakonverents ja pidulik Roheliste lippude üleandmine toimub 4. juunil Tartus Omicumis (Riia 23b). Konverentsi modereerib Kristo Elias.

Kava:

10.00 – 10.30 Saabumine, kohvipaus
10.30 – 10.45 Avasõnad:
Tartu linnapea Urmas Klaas
Tervitussõnad: Hanah Lahe, Riigikogu liige
Keskkonnasõbraliku haridusasutuse auhind, Asta Tuusti, Kliimaministeerium
10.45 – 11.15 “Kes on meie pere?”, Urmas Tartes, loodusmees
11.15 – 11.45 “Evolutsioon ja elusloodus”, arheogenoomika professor Kristiina Tambets, Tartu Ülikool
11.40-11.45 Liikuma Kutsuva Kooli liikumispaus, Kadi Rutens
11.45 – 12.15 I Roheliste lippude pidulik üleandmine
12.15 – 13.15 ühispilt, lõuna
13.15-13.35 II-V rohelipu saajate lühitutvustus
13.35 -13.55 Taimse Teisipäeva tunnustus, Rohelise kooli aasta kokkuvõte
14.15-15.00 töötoad I (paralleelselt)
15.15-16.00 töötoad II (paralleelselt)
16.00-16.45 Tort ja vestlused

Sündmusel esinevad Tallinna Liivamäe Lasteaia laululapsed.

REGISTREERIMINE: https://forms.gle/2BDErQyHh1G2CsPE8

Töötoad:

Paralleelselt toimub 7 töötuba. Iga osaleja saab osaleda 2 töötoas. Vaata kaarti

Tunne tolmeldajat (toimumiskoht: TÜ Loodusmuuseum)
Rohelise kooli sellekevadise kampaania “Tunne tolmeldajat” materjalide põhjal loodud õppeprogramm, kus vaadeldakse erinevate putukate elutsükleid ja mikroskoobi all nii putukate kehaosi kui õietolmu. Hea võimalus saada ideid ja meetodeid tolmeldajate tutvustamiseks rühma- ja klassiruumis. Läbiviija: Gedy Matisen, Tartu loodusmaja.

Liigirikas muru (toimumiskoht: Tartu loodusmaja)
Töötoas tutvume erinevate murusegude koostisega. Vaatleme nende määramistunnuseid ning seemnete välimust. Võrdleme niidetud ja niitma jäetud murualasid, tutvudes tolmeldajaid aeda meelitavate taimedega. Teeme läbi ülesandeid, mida koos õpilastega murul peesitades läbi viia. Läbiviija: Pille-Riin Pärnsalu, Tartu loodusmaja.

Näitus “Käega katsutav kliima – mis meist saab?” (toimumiskoht: TÜ Loodusmuuseum)
Külastame koos muuseumi värsket kliimanäitust, kus tutvustatakse nii kliimamuutustega seotud looduslikke protsesse kui ka inimtegevuse mõju ning pakutakse samme lahendusteks. Paneme käed külge näituse õppeprogrammil, mis on mõeldud põhikooli III astmele ja gümnaasiumile. Juhendaja Margit Hirv, TÜ Loodusmuuseum.

Putukad “Eluviis ja tunnused” (toimumiskoht: TÜ Loodusmuuseum)
Tutvume muuseumi putukate õppeprogrammiga, mis on mõeldud põhikooli kõigile astmetele ja gümnaasiumile. Saame kiire ülevaate putukate välimusest ja eluviisist ning Eesti liikidest. Kasutame liikide määramiseks ka mikroskoope, näidisputukaid ja vaatame muuseumi putukakogusid, lisaks tutvume kohapeal ka elusate putukatega. Juhendaja Aivo Tamm, toimub zooloogia õppeklassis.

Eksootilised lemmikloomad (toimumiskoht: TÜ Loodusmuuseum)
Tutvume õppeprogrammi jooksul eksootiliste lemmikloomadega muuseumi zooloogia õppeklassis ja näituse elavnurgas. Programmi tavaline sihtrühm lasteaed, I-II kooliaste. Kohtume lähedalt kuningpüütoni, saare-roninastiku, gekode, maismaa- ja veekilpkonnade, leeguani, ahhaattigude ja teistega. Räägime lemmikloomade eluviisist ja pidamise tingimustest ning saab praktilisi nõuandeid. Juhendaja Mirjam Zautina.

Õppeprogramm “Tiiger” (toimumiskoht: TÜ Loodusmuuseum)
Lasteaiale mõeldud mängulise õppeprogrammi käigus kuulame loomade hääli, paneme kokku puslesid ja räägime piltide abil suurkaslaste eluviisist ja elupaikadest. Uurime maakaarti ja arutleme, miks need uhked loomad kohtuvad omavahel vaid loomaaias või loodusmuuseumis. Oma värskeid teadmisi saavad lapsed kinnistada kehastudes maskidega tiigriks, lõviks või jaaguariks. Juhendaja Kersti Kihno.

Ekskursioon Geenivaramus (toimumiskoht: Omicum)
Külastame Euroopa mõttes ühte edukamat biopanka, kuhu kuulub 20% Eesti täisealise elanikkonna geeniandmetest. Geenivaramusse kogutud andmed võimaldavad läbi viia teadusuuringuid, mis aitavad mõista, kuidas geneetiline informatsioon ja selle muutused mõjutavad inimest, nende arengut, vananemist, heaolu ja haigusi, aga ka inimeste käitumist ja psühholoogiat.

Praktiline sõiduinfo: Omicumi maja asub Tartu Raudteejaamast 12-minutilise ja Tartu Bussijaamast 19-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Parkimisvõimalust maja juures ei ole, lähimad suuremad, ilma ajapiiranguta parklad on raudtee lähedal asuvates Vaksali ja Kase tänavate parklates (https://tartuparkimine.ee/).

Sõidujagamise võimalust palume pakkuda ja sõidusoove küsida siin.

Konverentsi toimumist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Tallinna Linn.