Rohesoovitus: Keskkonnahoidlikult uude kooliaastasse

29.08.2024
Huvikool, Kutsekool, Üldhariduskool
Rohesoovitus

Uus kooliaasta algab kohe ja septembri jooksul varutakse tulevaks aastaks kindlasti uusi koolitarbeid – vihikuid, kirjutusvahendeid ja kunstitarbeid, aga ka uusi koolikotte. Selleks, et september nii rahakotile kui ka keskkonnale suurt jälge ei jätaks, tasub üle vaadata, mis on tegelikult juba olemas ja see täiesti lõpuni ära kasutada või leida uute asjade ostlemisel säästlikumaid alternatiive.

Häid keskkonnahoidlikke mõtteid, mida meeles pidada:

  • Kasuta vihikud ja kirjatarbed lõpuni

Ära võta igal sügisel automaatsest harjumusest uhiuut vihikut kasutusse, kui eelmise aasta omas veel palju puhast ruumi on. See võib säästa palju paberit, kui eelmise lõpuni kasutad, muidu viskad pooltühja vihiku lõpuks ära. Kui võimalik, võid välja mõelda ka täiesti teistsuguse lahenduse, näiteks klambritega kaustiku, kuhu saab augustatud lehti lisada ja eemaldada. Nii saad vanad lehed aasta lõpus välja võtta ja puhtaid asemele panna. Samuti tasub igasugused pastakad, harilikud ja värvilised pliiatsid lõpuni kasutada, mitte jätta lõppu lihtsalt sahtlipõhja kuivama. Ka kõige väiksematel asjadel on siiski keskkonnajälg – harilikud pliiatsid valmistatakse näiteks puidust ja grafiidist, viimast neist kaevandatakse selle tarbeks just peamiselt Hiinas.

  • Kasuta taaskasutusmaterjalidest tehtud koolitarbeid

Võimalusel eelista kohalikke vanapaberist toodetud vihikuid ja kunstitarbeid, näiteks Eesti oma Räpina paberivabrik toodab vanapaberist ilusaid joonistusplokke, kaustikuid ja mappe. Pastapliiatseid, markereid ja erinevaid kontori- ja meisterdustarbeid tehakse samuti ringlussevõetud plastikust, tuleb ainult veidike otsida ja pakenditelt teavet lugeda. Samuti tehakse harilikke ja värvipliiatseid näiteks taaskasutatud ajalehtedest.

  •     Vaata, kus on  toodetud su koolitarbed

Kui valid kunstitarbeid, kirjutusvahendeid, pinaleid või kotte, siis tasub samuti vaadata, kus need tehtud on. Väga tihti tulevad need ikkagi Hiinast, kuigi ka suuri Euroopa tootjaid jagub, tasub lihtsalt jälgida “Made in …” märget ning eelistada kas kohalikku või Euroopa toodangut.

  •     Mõtle, kas vanu asju saab ise värskendada

Su eelmise aasta seljakott või pinal ei ole veel liialt kulunud, aga tahaksid midagi uut, sest vana tundub juba igav? Esiteks tasub ka koolikotte kindlasti pesta ja puhastada, et panna jälle värvid särama. Koolikottidele ja pinalitele saab anda värskema ilme, pannes neile peale näiteks triigitavaid ja kleebitavaid tekstiilist aplikatsioone. Neid on käsitööpoodides ja veebis saadaval igasuguseid, saab lasta noorel endal valida. Kui oled hea käega, võid kotte kaunistada kangamarkeritega või šablooni ja kanga sprei-värviga. Võib lisada haaknõelaga eri märke, prosse ja võtmehoidjaid. Inspiratsiooni leiab kui näiteks googeldada inglise keeles “diy backpack decorating ideas”.

  •     Pane tähele ökomärgiseid

Ökomärgis on tähis, mis kinnitab toote või teenuse keskkonnasõbralikkust. Tarbides ökomärgisega tooteid, võime kindlad olla, et märgistatud tooted on meie tervisele ja keskkonnale ohutumad. Ökomärgised on usaldusväärsed, kuna neid annab välja sõltumatu organisatsioon, toetudes adekvaatsele teabele ning teadusuuringutele.