Rohesoovitus: tolmeldajasõbralik aed

19.03.2025
Rohesoovitus

Putukad teevad meie eest aias ära hulga tööd. Näiteks röövtoidulised putukad hoiavad kahjurite arvu kontrolli all, mesilased tolmeldavad meie viljapuid ja marjapõõsaid. Mõned teised putukaliigid osalevad ka lagundamise protsessides – nii tekib aias mulda juurde. Kui soovid enda aeda või rohealale rohkem putukaid meelitada, peaks see olema mitmekesine paik, kus leidub palju elu-, varje-, paljunemis-, pesa- ja toitumispaiku.

Anname paar näpunäidet, mida aias või rohealal jälgida, et tolmeldajasõbralikku keskkonda luua ning oma aeda erinevaid põnevaid putukaid meelitada, kaunitest liblikatest rääkimata!

Vali aeda kohalikud taimesordid

Putukatele toiduks tasub rajada peenraid või aianurki, kus leiduks erinevaid õisi varakevadest hilissuveni. Õied toovad aeda nii mesilasi, liblikaid kui ka teisi vähemtuntuid tolmeldajaid, keda vaadelda.

>> Kohalikud taimeliigid on siinsete tingimustusega harjunud ning seega vastupidavamad. Ka kohalikud tolmeldajad on harjunud ning arenenud toituma just kohalikelt taimedelt.
>> Istuta erineva kuju, suuruse ja värvusega taimi, sest tolmeldajad on spetsialiseerunud kindlatele taimedele ja värvidele ning neil puudub võime teiste taimede õitesse pugemiseks.
>> Vali taimed nii, et miski õitseks kevadest sügiseni. Nii on tolmeldajatel kogu nende toitumisperioodi midagi süüa.

Niida lohakamalt

Kindlasti ei pea tolmeldajate jaoks ainult külvama – piisab ka sellest, et lased kasvada suureks sellel, mis sul aianurgas juba kasvab. Tolmeldajad toituvad hea meelega ka näiteks nõgestel, ohakatel, kõrrelistel, ristikul, jne. Taimed, mis meie jaoks on umbrohud või jäätmaataimed, võivad tolmeldajate või nende vastsete jaoks olla eriti isuäratav toiduallikas.

Hoolda oma muru nagu punkari soengut, kus on pidevalt kolme eri kõrgusega lõikust. Need alad, kus pidevalt liigud, niida lühikeseks, aga mõni aianurk, kus liikumist ei ole, jäta hoopis niitmata või niida 1-2x aastas.

Jäta puutumata elupaiku

Tolmeldajad vajavad peale toidu ka elu- ja varjumispaiku. Selleks ei pea rajama eraldi putukahotelle, vaid piisab kui olla natuke “lohakam” ja oma aeda vähem korrastada, jättes erinevaid materjale vedelema. Paljud tolmeldajad talvituvad lehekõdus või oksahunnikus. Jäta tegemata mõned tööd, mis vähendaksid elurikkust ja hoidke aed veidi metsikuna.

>> Kasutage kände, pakke, puunotte, kivisid, jne piireteks ja kaunistusteks. Sinna alla saavad putukad päevaks varjuda ja nende all talvituda. Mida rohkem eri materjale ja struktuure, seda parem.
>> Ärge kiirustage oksa- ja lehehunnikute likvideerimisega – need toimivad ka putukahotellina. Kui võimalik, jäta mõni hunnik aiaserva pikemalt alles.
>> Ka kompost töötab mõnusa elu- või paljunemispaigana eri liikidele. Kompostikast aias toetab kindlasti elurikkust.
>> Tolmeldajatel on vaja ka joogikohti, nii et tasub jätta väikseid õnarusi, lohke ja anumaid, kus vihmavesi säiliks kui kuiv periood saabub.

Kasuta looduslikke tõrjemeetodeid

Tolmeldajate sõbralik aed on kindlasti selline, kus kasutatakse kahjurite ja haiguste tõrjeks looduslikke vahendeid ja tõrjemeetodeid. Olgu selleks siis taime- või tuhaleotised, roheline seep, neemiõli või poes müüdavad valmissegatud looduslikud segud.

Head allikad:

“Kuidas õuemuru abil elurikkust toetada?” Eestimaa Looduse Fond

“Õiterohkus tolmeldajatele” Põllumajandusuuringute Keskus

Teisi põnevaid materjale leiab meie Õueala teema viidete alt.

Tekst ilmus algselt Eesti Rohelise kooli programmi 1/2025 uudiskirjas.

Foto: Hannes Kaup