Kutsume koole osalema kampaanias “Tolmeldajad ja toidutaimed”

Kas teadsid, et ilma tolmeldajateta puuduksid meie toidulaualt paljud marjad, puu- ja köögiviljad? Peaaegu 80% parasvöötme metsalilledest ja põllukultuuridest vajab tolmeldavaid putukaid – nagu mesilased ja liblikad – et üldse vilja kanda ja seega paljuneda. Tolmeldajate panus on hindamatu, nii elurikkuse hoidjana kui meie toidulaua tagajana. Tolmeldajad aitavad kasvatada rohkem ja kvaliteetsemat toitu ning nende töö väärtus ulatub Euroopas hinnanguliselt 15 miljardi euroni aastas!

Kutsume koole osalema kampaanias “Tolmeldajad ja toidutaimed”, mis uurib, kuidas tolmeldajad meie toiduga seotud on ja mida saame ise teha, et neid hoida. Kampaania on seotud ka Rohelise kooli programmi kampaaniaga “Tunne tolmeldajat”.

Kampaaniat viivad läbi MTÜ Peipsi Koostöö Keskus ja Rohelise kooli programm. Kampaaniat toetab ESTDEV- Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.

Kampaania eesmärk

Kampaania eesmärk on suurendada õpilaste teadlikkust sellest, kui olulised on tolmeldajad – näiteks mesilased, kimalased, liblikad ja teised putukad – meie igapäevase elu ja toidulaua jaoks. Ilma tolmeldajateta ei valmiks paljud viljad, marjad ega köögiviljad, mida me iga päev sööme.

Kampaania käigus õpivad õpilased tundma tolmeldajate elurikkust ja nende rolli looduslikes ökosüsteemides ja põllumajanduses. Praktilise tegevusena uurivad nad oma kooliümbrust ja hindavad, kui “hea” on kooliõu tolmeldajatele – kas seal leidub piisavalt nektarit ja õietolmu pakkuvaid taimi, peidupaiku ja pesitsusvõimalusi.

Õpilased saavad ka teadmisi ja ideid, kuidas kooliõue või koduümbrust muuta veelgi paremini tolmeldajasõbralikuks. See võib tähendada näiteks lillealade rajamist, õitsvate taimede mitmekesistamist, „metsikumate“ alade hoidmist või putukatele varjekohtade loomist. Kampaania toetab õpilaste loodushuvi, tegutsemisindu ja arusaama, et igaühe panus loeb – ka väikesed teod aitavad kaasa elurikkuse säilitamisele.

Tegevused

  • → Uuritakse koos õpilastega tolmeldajate rolli ökosüsteemis (ainetundides)
  • → Hinnatakse kooliõue sobivust tolmeldajatele ja uuritakse, millised kooliõuel kasvavad (ja meie toidulaual olevad) taimed sõltuvad tolmeldajatest (töölehe abil ca 45 min)
  • → Analüüsitakse saadud tulemusi ja otsustatakse, kuidas kooli õueala tolmeldajasõbralikumaks muuta (ca 30 min) ja antakse kampaania korraldajatele tagasisidet (ca 20 min) 
  • → Soovi korral rajatakse või täiendatakse kooli tolmeldajasõbralikku ala
  • → Jagatakse oma tegevusi fotode, videote või lugudena kampaania platvormil

Sihtgrupp ja toimumise aeg

Kampaania on suunatud 1.–9. klassi õpilastele. Registreerida saab 1-5 klassi korraga.
Toimumisaeg: mai–juuni 2025

Töölehed ja kampaania abimaterjalid on saadaval alates 26. maist. Tolmeldajate tundmaõppimisega saab alustada kohe!

Miks osaleda?

→ Tõstab õpilaste loodusteadlikkust ja keskkonnahoiuoskusi
→ Sobib lõimimiseks loodusõpetuse, bioloogia, kunsti ja tööõpetusega
→ Kiiremad registreerujad saavad taimi õuealale
→ Kõigi osalevate koolide esindajad saavad osaleda lõpukonverentsil Tartu loodusmajas
→ Aktiivselt osalenud ja sisukat tagasisidet andnud klasside vahel loositakse välja 5 õppekäiku!

Kuidas osaleda?

Registreeri oma kooli osalus hiljemalt 23. mai 2025 veebivormi kaudu

Küsimustele vastab Margit Säre, Peipsi Koostöö Keskus: margitsare@gmail.com

 

Viited varem ilmunud õppe-ja juhendmaterjalidele

Õiterohkus tolmeldajatele, Maaelu Teadmuskeskus, 2022. Selles brošüüris jagatakse nõuandeid, kuidas rajada elujõuline õiterohke elupaik tolmeldavatele putukatele ja elurikkusele laiemalt. Tutvustatakse väikest valikut looduslike ja kultuurtaimede liike, millelt saab seemneid koguda ning mis sobivad hästi Põhja-Euroopa tolmeldajatele. Loodetavasti inspireerib see panustama kohaliku elurikkuse soodustamisse.

Eesti kimalased, Maaelu Teadmuskeskus, 2023. Antud trükises jagatakse kõigepealt põhiteadmisi kimalaste kohta üldiselt, misjärel tutvustatakse lähemalt Maaelu Teadmuskeskuse koordineeritava põllumajandusliku keskkonnatoetuse hindamise raames teostatava kimalaseseire (https://metk.agri.ee/teadus-uuringud/agrookoloogia/elurikkus) põhjal Eesti põllumajandusmaastikes 14 arvukamat kimalaseliiki. 

EU plakat Tunne tolmeldajaid. Euroopas elab hämmastavalt palju erinevaid tolmeldajaid. Selline mitmekesisus on väga tähtis looduse hea seisukorra ja meie heaolu jaoks. Siin on mõned tolmeldavad kangelased.

EU kampaania Tunne tolmeldajaid õppemängEsita väljakutse oma sõpradele ja pereliikmetele ning tutvu lähemalt eri liiki tolmeldajatega, nende tähtsusega inimkonna seisukohalt ning nende väljasuremisriskiga. Mida enam tead nendest võrratutest ja hinnalistest olevustest, seda suuremad on su võiduvõimalused!

Elurikka haljastuse kataloog, Tallinna linn. Siit kataloogist leiad ligi 800 taime, mis sobivad nii haljasalale kui ka aeda. Lisaks kirjeldusele saab iga taime kohta teada, kui väärtuslik on ta tolmeldajatele ja keda ta ligi meelitab. Loe kataloogi kohta täpsemalt siit. Valminud Tallinna Putukaväljla arendava B.Green projekti raames.

→ Juhendmaterjal “Kuidas koduõue muru abil elurikkust toetada?” (2021) Juhendi koostas Aveliina Helm, Pärandkoosluste Kaitse Ühing

Tartu RoheRINGi materjalidest leiab muuhulgas info, kuidas aias elurikkust suurendada, sh milliseid putukaid ja kuidas aeda meelitada.

Määramisleht “Märka loodust! Valik Tartu liblikaid” A3  suuruses ja A4 suuruses.

Lepatriinude välimääraja, ajakirjas Eesti Loodus 7/2022 (lk 20-27)

→ Virtuaalnäitus “Maailm mesilaste tiibadel” (2020), Eesti Mesinike Liit. Näituse osaks on ka 1-2 min filmiklipid “Lapsed küsivad”

Inglise keeles

How much of the world’s food production is dependent on pollinators? Artikkel tolmeldajate tähtsusest toidutaimedele (inglise keeles).

A plant’s best friend — the importance of pollinators, Deutsche Welle. Visuaalselt kaasahaarav õppevideo tolmeldajatest (3 min; inglise keeles)

Pollinators under threat, Deutsche Welle. Tööraamatud õpetajatele ja õpilastele, kaardid, artiklid ja videod (inglise keeles)