Rohelise kooli Eesti võrgustiku kampaania “Tunne tolmeldajat!” toob laste, õpilaste ja õpetajate tähelepanu tolmeldajate tähtsusele ja annab vastuseid küsimustele, mis tolmeldajaid ohustab ja kuidas neid hoida. Saame teada, millist rolli mängivad nad meie toidu tootmises ning kuidas luua oma aiast tolmeldajatele meelepärane elupaik.
Kampaania “Tunne tolmeldajat” toimub projekti “Enhancing climate awareness and sustainability education through Eco-Schools network collaboration” raames ja koostöös FEE Norwayga. Projekti rahastab Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide kahepoolsete suhete fond.
→ Kampaaniasse registreerumine alates 1. aprill SIIN.
NB! Täitunud on stardikomplekti saavad õppeasutused. Info ja materjalide saamiseks ning kampaanias osalemiseks saab registreeruda 29. aprillini!
VEEBISEMINARID → Kampaaniat ja tolmeldajate elu tutvustavad veebinarid toimuvad 29. aprill, kus entomoloog Villu Soon teeb ettekande putukatest.
kl 13:00-14:30 lasteaedadele. Registreeru siin
kl 15:00-16:30 koolidele. Registreeru siin
LOODUSVAATLUSED → Tolmeldajate vaatluste tegemine koolidel loodusvaatluste minimaratoni raames 5. mai – 6. juuni, lasteaedadel eraldi vaatlustelehtede abil vaatluste tegemine 5. mai kuni 20. juuni. Kindlasti soovitame vaatluseid teha rahvusvahelisel keskkonnapäeval 5.juunil! Infoseminar minimaratoni korraldamise huvilistele õpetajatele toimub 30. aprillil kell 11-14, registreerida saab siin. Huvilised (lapsed, õpilased, õpetajad, lapsevanemad) on oodatud vaatlustega jätkama ka suvel.
→ Teadmiste kogumine. 29. aprillil toimuvad õpetajate veebiseminarid (lasteaedadele ja koolidele eraldi), kus saab teadmisi putukate elust ja putukate ning taimede vahelistest suhetest. Hea stardipunkt kampaaniaks valmistumiseks! Oodatud kõik õpetajad!
→ Õppimine rühmas ja klassis. Kampaania keskmes on praktiline õppimine ja avastamine. Õppekogumiku, slaidiesitluste ja lisamaterjalide (mängud, katsed) abil tutvuvad lapsed ja õpilased tolmeldajate ehituse, elu ja tegevustega. Kampaania materjalid keskenduvad 9 putukaliigile lasteaias ja 18 liigile koolis.
→ Õppimine õues
Hoolitsetakse ja uuendatakse tolmeldajate elupaiku kooli või lasteaia aias.
Tehakse ülesandeid, mänge ja vaatlusi kasutades õuesõppelina
Kampaania õppelina saab kasutada õuesõppe käigus mitmekesise ja kaasava õppetegevuse keskse elemendina. Lina on jaotatud osadeks, kus kujutatud putukaid, taimi, tolmeldajate ohte ning nende kaitsmise viise. Ilmastikukindla 1,5*1,5 meetrise lina ümber saab olla terve rühmaga ja viia läbi avastusõpet, teha vaatlus- ja aruteluülesanded, rühmatöid, rollimänge, töötubade jpm. Lina muudab teema lastele visuaalselt arusaadavaks, aitab luua seoseid ja toetab aktiivõpet, pakkudes samal ajal liikumist, koostööd ja rõõmu õppimisest.
→ Tolmeldajate vaatlused kooli- või lasteaia aias
– Koolid osalevad loodusvaatluste minimaratoniraames ajavahemikus 5. mai – 6. juuni.
– Lasteaiad kasutavad kampaania vaatluslehti ning võiksid vaatlus teha nt kolmel päeval mai- ja juunikuu jooksul.
→ Tagasiside
Pärast kampaanias osalemist täidetakse tagasisidevorm, mis aitab tegevusi kokku võtta ja jagada õnnestumisi.
→ Suvised jätkutegevused
Kõik huvilised – lapsed, õpilased, õpetajad ja pered – saavad vaatluste ja looduse avastamisega iseseisvalt jätkata kogu suve jooksul. Vaatluslehtede linki saab jagada ka lapsevanematele või anda vaatluslehed lastele suveks koju kaasa.
Õppematejalide osalisel kasutamisel väljaspool kampaania tegevusi palume viidata Rohelise kooli programmile, piltide kasutamisel autorile: Ülle Kaasik, Tartu loodusmaja!
Ise välja trükkimiseks, ekraanidel näitamiseks ehk kõigile kasutamiseks:
→ Plakat ““Meie osaleme kampaanias Tunne tolmeldajat”” kooli ja lasteaia seinale käidavasse kohta (stardikomplektis 2 tk asutuse kohta)
→ Plakat ““Meie osaleme kampaanias Tunne tolmeldajat”” rühma või klassiruumi seinale (stardikomplektis 1 tk iga osaleva klassi/rühma kohta) – aitab meenutada õpitud putukaid + saab kleepsude või täpikestega tähistada vaatlusi ja nt lasteaia riietusruumis saab laps ka vanemale näidata, keda ta tundma on õppinud)
→ Putukakaardid. Putukakaardid on suurepärane viis koguda teadmisi putukate ja ämblikuliste maailma mitmekesisusest, pakkudes põnevust nii noorematele kui vanematele loodussõpradele. Putukakaartide informatiivsel küljel on 1:1 suuruses külgvaade putukast tammelehel ja teisel küljel suur pealtvaates illustratsioon. Luubikaardid aitavad mängulisel viisil avastada Eestis elavate putukaliikide ilu. Lisaks on 6 eluringi putukate elukaare mõistmiseks. (stardikomplektis 1 kmpl)
→ Putukad. Välimääraja. Kompaktne loodusjuht mahub igasse seljakotti ja aitab teil neid põnevaid loomi avastada. Tuvastage kiiresti ja ohutult rohkem kui 360 putukat 526 foto ja 18 joonisega. Peamised määramistunnused on lühidalt esile tõstetud. Nooled näitavad, mida on oluline jälgida. Lisaks: kasulik teave liikide kohta. (stardikomplektis koolidele 1 eks).
→ Looduse aastaring. Päike, liblikad ja lilled. Väga ilusate ja tõetruude piltidega raamat. Fookuses on kolm teemat: linnud, heinamaad ja metsad. (stardikomplektis lasteaedadele ja algkoolidele 1 eks).
→ Õppekogumik “Tunne tolmeldajat” – tutvustab tolmeldamise teemat, sisaldab erineva raskusastmega ülesanded. Soovituslik kõigile õpetajatele ka peale kampaaniat kasutamiseks. (stardikomplektis 1 eks).
→ Vaatluslehed tolmeldajate vaatluste tegemiseks, kasutuse juhend failis (ise printimiseks) – nooremale vanuseastmele ja vanemale vanuseastmele
→ Slaidiesitlused, mida saab kasutada tolmeldajate elu, tähtsuse ja kaitse tutvustamisel. Esitluste põhjal teeb ettekande putukateadlane Villu Soon 29.04
→ Viited õppematerjalidele ja mängudele
→ Osalusdiplomid – soovi korral saate (lasteaia) lastele printida diplomid kampaania lõpu vms puhul.
Stardikomplektid rohekooli õppeasutusele (esimesed 50 kooli ja lasteaeda, suure huvi puhul on korraldajatel õigus eelistada keskkonnamärgist “Roheline lipp” omavaid koole ja lasteaedu), mis muuhulgas sisaldavad:
→ Õuesõppeks sobiv ilmastikukindel õppevahend
→ Tolmeldajate teemalised sildid aeda
→ Seemneid ja taimi tolmeldajatesõbraliku peenra täiustamiseks
→ Õiterohkus tolmeldajatele, Maaelu Teadmuskeskus, 2022. Selles brošüüris jagatakse nõuandeid, kuidas rajada elujõuline õiterohke elupaik tolmeldavatele putukatele ja elurikkusele laiemalt. Tutvustatakse väikest valikut looduslike ja kultuurtaimede liike, millelt saab seemneid koguda ning mis sobivad hästi Põhja-Euroopa tolmeldajatele. Loodetavasti inspireerib see panustama kohaliku elurikkuse soodustamisse.
→ Eesti kimalased, Maaelu Teadmuskeskus, 2023. Antud trükises jagatakse kõigepealt põhiteadmisi kimalaste kohta üldiselt, misjärel tutvustatakse lähemalt Maaelu Teadmuskeskuse koordineeritava põllumajandusliku keskkonnatoetuse hindamise raames teostatava kimalaseseire (https://metk.agri.ee/teadus-uuringud/agrookoloogia/elurikkus) põhjal Eesti põllumajandusmaastikes 14 arvukamat kimalaseliiki.
→ EU plakat Tunne tolmeldajaid. Euroopas elab hämmastavalt palju erinevaid tolmeldajaid. Selline mitmekesisus on väga tähtis looduse hea seisukorra ja meie heaolu jaoks. Siin on mõned tolmeldavad kangelased.
→ EU kampaania Tunne tolmeldajaid õppemäng. Esita väljakutse oma sõpradele ja pereliikmetele ning tutvu lähemalt eri liiki tolmeldajatega, nende tähtsusega inimkonna seisukohalt ning nende väljasuremisriskiga. Mida enam tead nendest võrratutest ja hinnalistest olevustest, seda suuremad on su võiduvõimalused!
→ Elurikka haljastuse kataloog, Tallinna linn. Siit kataloogist leiad ligi 800 taime, mis sobivad nii haljasalale kui ka aeda. Lisaks kirjeldusele saab iga taime kohta teada, kui väärtuslik on ta tolmeldajatele ja keda ta ligi meelitab. Loe kataloogi kohta täpsemalt siit. Valminud Tallinna Putukaväljla arendava B.Green projekti raames.
→ Juhendmaterjal “Kuidas koduõue muru abil elurikkust toetada?” (2021) Juhendi koostas Aveliina Helm, Pärandkoosluste Kaitse Ühing
→ Tartu RoheRINGi materjalidest leiab muuhulgas info, kuidas aias elurikkust suurendada, sh milliseid putukaid ja kuidas aeda meelitada.
→ Määramisleht “Märka loodust! Valik Tartu liblikaid” A3 suuruses ja A4 suuruses.
→ Lepatriinude välimääraja, ajakirjas Eesti Loodus 7/2022 (lk 20-27)
→ Virtuaalnäitus “Maailm mesilaste tiibadel” (2020), Eesti Mesinike Liit. Näituse osaks on ka 1-2 min filmiklipid “Lapsed küsivad”
Inglise keeles
→ How much of the world’s food production is dependent on pollinators? Artikkel tolmeldajate tähtsusest toidutaimedele (inglise keeles).
→ A plant’s best friend — the importance of pollinators, Deutsche Welle. Visuaalselt kaasahaarav õppevideo tolmeldajatest (3 min; inglise keeles)
→ Pollinators under threat, Deutsche Welle. Tööraamatud õpetajatele ja õpilastele, kaardid, artiklid ja videod (inglise keeles)